„PARTNERSTWO – SZANSĄ NA AKTYWNE DZIAŁANIA”

Biblioteka w Węglińcu, która od 5 lat aktywnie funkcjonuje w Programie Rozwoju Bibliotek, jest  jedną z 31 bibliotek z całej Polski, które zakwalifikowały się do programu pogłębionego wsparcia dla partnerstw bibliotek z podmiotami aktywnie działającymi na terenie gminy. Jest on realizowany przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.  Ta kilkustopniowa inicjatywa, obejmująca wsparcie animatora, wizyty studyjne oraz seminarium podsumowujące, ma na celu rozwinięcie, bądź zainicjowanie partnerstwa bibliotek z innymi lokalnie działającymi podmiotami, czy to instytucjami, stowarzyszeniami, fundacjami, czy wolontariatem.

W lipcową środę  gościliśmy z pierwszą wizytą naszą opiekunkę projektu- Karolinę Furmańską.W spotkaniu uczestniczyli pracownicy instytucji kultury, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i grup nieformalnych, wolontariat młodzieżowy.

Dwugodzinna rozmowa obejmowała zagadnienia związane z wspieraniem i rozwojem partnerstw oraz ich roli w funkcjonowaniu społeczności lokalnej. Próbowano odpowiedzieć na pytania: Czy warto współpracować? Jakie korzyści przynosi wspólne działanie? Gdzie znaleźć partnerów? Jak utrzymywać z nimi dobre relacje, pokonywać kryzysy i świętować sukcesy?

Nasz gość podkreślał wagę współpracy międzyinstytucjonalnej, a także przedstawił zasady, którymi należy kierować się w poprawnym zawieraniu i funkcjonowaniu partnerstw. Każdy z uczestników spotkania opowiadał o swojej wizji możliwości długoterminowego partnerstwa pomiędzy zaproszonymi na spotkanie instytucjami. Choć współpraca, jaką Biblioteka i Ośrodek Kultury prowadzi  z gminnymi  podmiotami jest owocna, uczestnictwo w programie podniesie jej efektywność, włączy we wspólne działania kolejne grupy  i  w dużym stopniu przyczyni się do rozwoju i propagowania wydarzeń kulturalnych na terenie Miasta i Gminy Węgliniec.

• P7091983 Medium
  • P7091980 Medium