II Regionalna Biesiada przy Kapuście w Czerwonej Wodzie za nami

W ubiegłą sobotę, 6 października br. już od wczesnych godzin rannych w Domu Kultury w Czerwonej Wodzie niecodzienny gwar i krzątanina, bo to przecież dzisiaj jedna z większych imprez w tej miejscowości: „Biesiada przy kapuście”. Członkowie Zespołu Ludowego PODOLANIE, jak w transie sprzątają, gotują, ustawiają, dekorują itd. Byle wszystko dopiąć na godz. 13.00, kiedy to z pewnością zaczną się pojawiać pierwsi goście i zespoły zaproszone na biesiadę.

Tak można by po krótce opisać przygotowania do tej wspaniałej imprezy, która zgromadziła kilkaset osób i zapewniła im świetną zabawę i rozrywkę oraz kulinarną ucztę w sobotnie popołudnie.

Na zaproszenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Węglińcu i Zespołu PODOLANIE odpowiedziało wiele zespołów m.in.: „Górnołużyckie Błękitne Kamizelki” z Łagowa, „Milikowianki”                                 z Milikowa, „Zagajnik” z Wykrot i Zagajnika, „Zgoda” z Chełmska Śląskiego, „Niespodzianka”z Tomaszowa Bolesławieckiego, Zespół Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec”, „Żarki” z Żarek Średnich, „Swojacy” z Zagrodna, Zespół Dziecięcy ze Szkoły Podstawowej w Czerwonej Wodzie.

Oczywiście nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych i gości. Obecni byli Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Pan Stanisław Mikołajczyk z Małżonką, Przewodniczący Rady Miejskiej                       w Węglińcu Pan Waldemar Błauciak, Wicestarosta Zgorzelecki Pan Mariusz Wieczorek, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Czerwonej Wodzie Pani Lilla Ławniczak, Sołtys Czerwonej Wody i Radna miejska Pani Elżbieta Grabowska, Sołtys Jagodzina i Radny miejski Pan Zbigniew Zawadzki.

Wszystkich obecnych przywitali: Kierownik Zespołu PODOLANIE Pani Halina Nakonieczna i Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Węglińcu Pan Bogdan Walczak. Przedstawili ideę biesiady, którą jest przede wszystkim kultywowanie dawnych tradycji wiejskich. Podkreślili fakt uczestnictwa w imprezie dużej ilości dzieci, co również było zamierzeniem Organizatorów. Zaprezentowali wszystkie obecne zespoły oraz przedstawili planowany scenariusz imprezy. Następnie poprosili Pana Burmistrza, Przewodniczącego Rady i Wicestarostę o oficjalne otwarcie II Regionalnej Biesiady przy Kapuście. Przy otwarciu Burmistrz przekazał organizatorom specjalną beczkę,                                         a Wicestarosta szatkownice. Po otwarciu cykl występów artystycznych rozpoczął Zespół Dziecięcy ze Szkoły Podstawowej w Czerwonej Wodzie. W międzyczasie powołana komisja dokonywała oceny ponad dwudziestu potraw zgłoszonych do konkursu na najlepszą potrawę z kapustą w roli głównej. Komisja uznała, iż w tym roku palmę zwycięstwa otrzymały „Pierogi Jadzi” z Zespołu „Zgoda” z Chełmska Śląskiego. Każdy zespół startujący w konkursie otrzymał nagrodę.

Oczywiście już zgodnie z tradycją biesiady odbyło się szatkowanie i udeptywanie kapusty                         w wielkiej beczce. Do szatkowania na starej szatkownicy zostali zaproszenie mężczyźni z zespołów ludowych, a do udeptywania kapusty, dzieci, panie z zespołów ludowych i mieszkańcy. Ponadto było wyrabiane tradycyjna metodą, w drewnianej masielnicy masło. Do tej czynności zostali poproszeni przedstawiciele władz samorządowych i goście. W dalszej części imprezy nie zabrakło wspólnej biesiady przy potrawach z kapustą w roli głównej, tańców i zabawy.

Impreza został dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2018.EtnoPolska.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za ogromną pomoc i zaangażowanie przy organizacji i przeprowadzeniu imprezy.

• kapusta4 Large
  • kapusta5 Large