Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wiedeń - cudne miejsce do zwiedzania!

Wycieczki po pięknych zakątkach Polski i Europy wpisały się  w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Tym razem celem wyprawy był Wiedeńmiasto o bogatej historii, wspaniałych zabytkach i oczywiście z mnóstwem turystów. W ciągu krótkiego pobytu nie sposób obejrzeć nawet te najważniejsze zabytki. Wyruszyliśmy w piątek (5.05) późnym wieczorem trasą przez Czechy. Pierwszy duży przystanek zaplanowany została nad ranem na przejściu granicznym w Znojmo- miejscu, gdzie oprócz sklepów w tzw. strefie wolnocłowej, można zobaczyć dziwne, czasami kiczowate, centrum rozrywki.

Już dobrze dobudzeni ok. godz. 9 wjechaliśmy na rogatki Wiednia, który przywitał nas pięknym słońcem odbijającym się w Dunaju. Skierowaliśmy się na wzgórze Kahlenberg, wzgórze o wysokości 484 m n.p.m. położone na terenie Lasu Wiedeńskiego oraz dziewiętnastej dzielnicy Wiednia. Odegrało ono ważną rolę w Odsieczy Wiedeńskiej i zwycięstwie Jana III Sobieskiego nad Turkami. Tam przywitał nas polski ksiądz,  który opowiedział o historii tego miejsca i roli polskiego kościoła, który jest właścicielem terenu. Ze wzgórza Kahlenbrg rozpościera się piękny widok na Wiedeń i przepływającą przezeń rzekę Dunaj, trochę tym razem przykryty mgłą.

Kierując się do centrum austriackiej stolicy przejechaliśmy dzielnicą Grinzing, w której zlokalizowane są charakterystyczne winiarnie z przywilejem wyszynku młodego wina. Nazwa pochodzi od słowa "heurig" oznaczającego "tegoroczny".

I w końcu rozpoczęło się prawdziwe podziwianie Wiednia. Pierwszym naszym przystankiem był znajdujący się nieopodal dworca Belweder. Nazwa rezydencji pochodzi od włoskich słów bello (piękny) i vedere (widok). Całość składa się z dwóch pałaców oraz ogromnego, ułożonego kaskadowo, ogrodu między nimi. Rezydencja została zbudowana dla genialnego dowódcy i stratega Eugeniusza Sabaudzkiego, który przyczynił się do pokonania Turków. Obecnie w obydwu pałacach znajdują się galerie sztuki. W Dolnym Belwederze znajduje się kolekcja sztuki baroku i średniowiecza, natomiast w górnym pałacu malarstwo XIX i XX wieku. Budowla i ogrody zachwyciły nas ogromnie i był to początek ochów i achów, jakie podczas tej wycieczki padały. Po zbyt krótkim pobycie w tym miejscu wyruszyliśmy na przejażdżkę wokół Ringstrasse- jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic stolicy Austrii. Jej długość wynosi 5,2 km, a po drodze naszym oczom kolejno ukazywały się – Muzeum Historii Sztuki, Muzeum Historii Naturalnej, a także niesamowity budynek Parlamentu oraz Ratusz. Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej to niemal bliźniacze budowle rozdzielone niedużym skwerem, który zdobią symetrycznie przystrzyżone krzewy. Parlament swoim wyglądem nawiązuje do kultury starożytnej Grecji, natomiast Ratusz spokojnie mógłby służyć jako szkoła magii, minęliśmy fontannę Hochstrahlbrunnen oraz pomnik Żołnierzy Radzieckich.

Następnie podziwiając monumentalne budynki Wiednia skierowaliśmy się do Stadtparku, gdzie znajduje się jeden z najczęściej fotografowanych obiektów w Wiedniu – zbudowany ze złota pomnik Johanna Strauss i przepiękne kompozycje kwiatowe.

Gdy wycieczkowicze stali się już trochę znużeni nadeszła pora na przerwę kawową, tzn. specjalność wiedeńską – kawę po wiedeńsku i Tort Sachera. Wzmocnieni porcją słodkości i zakupami pamiątek swoje kroki skierowaliśmy do jednej z wiedeńskich pereł architektonicznych -  Hofburgu, czyli Pałacu Cesarskiego będącego oficjalną siedzibą dworu Habsburgów. Jest to ogromny kompleks, na terenie którego znajdują się m.in. Hiszpańska Szkoła Jazdy, Austriacka Biblioteka Narodowa i cesarskie rezydencja. Jest to jeden z największych miejskich kompleksów zamkowych w Europie. To swoiste miasto w mieście, którego nie sposób ominąć. Zajmuje powierzchnię 24ha, składa się z 18 budynków, 16 dziedzińców i ponad 2800 pomieszczeń. Całość jest mozaiką różnych stylów architektonicznych, gdyż był budowany przez 7 wieków, przez kolejne pokolenia możnowładców. I Wojna Światowa przerwała XX-wieczną rozbudowę, nigdy nie został dokończony. Po obejrzeniu obiektu, niestety tylko z zewnątrz, ruszyliśmy w kierunku Katedry św. Szczepana. Nogi poprowadziły nas przez pełną ekskluzywnych butików Bognergasse oraz Plac Graben, aż do placu św. Szczepana. Świątynia jest piękna zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Zawiera liczne dzieła sztuki, niebanalne ołtarze, a dla chcących zobaczyć więcej udostępnione są wejścia do katakumb oraz na wieże południową i północną. Katedra ta należy do największych świątyń europejskich, jej całkowita długość wynosi 107, zaś szerokość 34 metry. Ponad dachami katedry wznoszą się cztery wieże.

Po obejrzeniu Katedry część grupy zdecydowała się na przerwę na zakupy, część ponownie skierowała swe kroki do Hofburga, by zwiedzić Skarbiec, w którym można podziwiać nie tylko cesarską koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego (około roku 962) i austriacką koronę cesarską (1602), lecz także skarbiec burgundzki z XV stulecia i skarb Zakonu Złotego Runa, a także Insygnia cesarstwa, jabłko i berło, które służyły przez stulecia jako symbol władzy i godności. Ozdobione kosztownymi eksponaty jak i też drogocenna biżuteria są nie tylko świadkami historii, lecz mają też wielką wartość materialną. I trzeba przyznać, robią ogromne wrażenie na zwiedzających.

Pierwszy dzień pobytu w Wiedniu dobiegł końca i trzeba było udać się na spoczynek w kierunku Czech. Tam czekał na nas obiad, niestety nie typowo czeski, i intersujące zabudowania stajenne.  

W niedzielny poranek ponownie kierujemy się w kierunku Wiednia, by obejrzeć jedną z najbardziej monumentalnych budowli europejskich- Pałac Schönbrunn. Dawna letnia rezydencja rodziny cesarskiej, to jeden z najpiękniejszych budynków w stylu barokowym w Europie.

Od momentu przekroczenia bramy budynek cesarskiego pałacu robił duże wrażenie. Przed zwiedzaniem komnat zdążyliśmy jeszcze pospacerować wśród pięknych ogrodów tarasów widokowych, tzw. Gloriettę. Po wejściu do środka odebraliśmy audio guide’a , na szczęście dostępnego w języku polskim. Rozpoczęło się zwiedzanie 27 komnat słuchając opowieści o ich historii oraz historii rodzin cesarskich zamieszkujących pałac.  Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono zwiedzającym. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko (białe powierzchnie z ornamentami pozłacanymi 14-karatowym złotem) i ozdobione czeskimi lustrami kryształowymi i piecami fajansowymi.

Cały kompleks pałacowy jest naprawdę przepiękny i jest idealnym miejscem dla chcących pospacerować lub pobiegać. Pogoda nam dopisała, ochota na spacer była ogromna, niestety brakło czasu na dłuższy pobyt w tym miejscu. Z pałacu Schönbrunn udaliśmy w jedno z oryginalniejszych miejsc Wiednia- domu  Hundertwassera, z kompleksem mieszkalnym z kolorową elewacją, mnóstwem krzywizn, roślinnością na tarasach i dachu. Stamtąd spacerkiem skierowaliśmy się na Prater. Słynny park rozrywki  znajduje się w samym centrum Wiednia w dzielnicy Leopoldstadt i oferuje odwiedzającym Diabelski Młyn, który wzniesiono w 1827 roku, a także wiele innych atrakcji jak np.: karuzele, gabinety luster i gabinety śmiechu, kolejkę duchów i roller coaster  oraz miniaturową kolejkę, która przewozi odwiedzających po całym obszarze parku rozrywki Prater. Akurat, gdy pogoda spłatała nam figla  i lunął deszcz mieliśmy czas, aby napić się kawy i spróbować czegoś lokalnego. Trzeba przyznać , że warto było się skusić na wiedeńską kawę.

I tak pobyt w Wiedniu dobiegł końca. Jeszcze przerwa na kolację w czeskich Lechowicach i kierunek- Węgliniec. Wśród uczestników wycieczki nie było nikogo, komu Wiedeń, by się nie spodobał. Warto tam wrócić!

Zdjęcia do obejrzenia na Facebooku na profilu Węglinieckiego Centrum Kultury

 • IMG_20170506_095450 Medium
 • 18342075_1276612609131024_1266635603842304914_n Medium
 • DSCN2720 Medium
 • IMG_20170507_103742 Medium
 • DSCN2600 Medium
 • DSCN2567 Medium
 • IMG_20170506_130750 Medium
 • IMG_20170507_112227 Medium
 • IMG_20170507_105258 Medium
 • IMG_20170507_102606 Medium
 • IMG_20170507_150146 Medium
 • IMG_20170507_103717 Medium