Kolejna wizyta w Teatrze Lubuskim

W sobotnie lutowe popołudnie ponad czterdziestoosobowa grupa mieszkańców gminy Węgliniec wyruszyła do Zielonej Góry na do Teatru Lubuskiego na przedstawienie „Ach! Odessa – Mama…”. Wyjazd zorganizowany został z inicjatywy dyrektora MGOK,  a był on odpowiedzią na zapotrzebowanie kulturalne dużej grupy lokalnych seniorów.

Tradycją już się stało, że przed spektaklem nasi mieszkańcy udają się kawiarni  i  restauracji posmakować miejskich klimatów.

Przedstawienie, na które się udaliśmy, to spektakl typowo musicalowy. Pełno w nim pieśni, który poruszają tematy od miłości, przez honor, po zdradę. Czasem przybierają tony nostalgiczne, czasem humorystyczne, a czasem zupełnie poważne. W sztuce pojawia się bogata gama melodii zaczerpniętych z muzyki żydowskiej, rosyjskich romansów, rumuńsko-besarabskich rytmów, turecko-kaukaskich brzmień, a także kozackich pieśni ludowych. Cudne głosy i piękne melodie to esencja Ach! Odessa – Mama…,na  scenie pojawia się prawie 30 osobowa obsada. Jest dynamicznie, na pozór spontanicznie, a jednak każdy zna swoje miejsce.

Role zostały rozplanowane przez reżysera Jana  Szurmieja po mistrzowsku, każdy fragment sceny jest opanowany, akcja dzieje się w kilku planach i wszystkie są żywe, dobrze zagospodarowane, a większość z nich równocześnie tworzy bardzo piękne malarskie obrazy.

I chociaż nie było to łatwe przedstawienie, utrudnieniem mogła być nie dość dokładna znajomość historii  carskiej Rosji, to jednak wrażenia po spektaklu były jak najbardziej pozytywne. Dla nas, jako organizatorów, jest to kolejny dowód, że mieszkańcy gminy Węgliniec potrafią doceniać tzw. kulturę wysoką,  tym bardziej, iż cały wyjazd finansowany był z środków własnych uczestników.

• WP_20170204_18_36_25_Pro Medium
  • WP_20170204_18_32_44_Pro Medium