IX Przegląd Kolęd i Pastorałek

Od dziewięciu lat w gminie Węgliniec odbywa się Przegląd Kolęd i Pastorałek, któ-rego organizatorem jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Na miejsce tegorocznych prezen-tacji po raz drugi został wybrany Jagodzin, gdyż miłe przyjęcie i duże zainteresowanie w ubiegłym roku, sprawiło, że chcieliśmy zaistnieć tu raz jeszcze.
Przegląd nie ma charakteru konkursu, jest on okazją, by w miłej atmosferze, powspo-minać minione święta – święta ciepłe i urokliwe, których ważnym elementem jest wspólne kolędowanie. Jego celem jest również ukazywanie ciągle aktualnych walorów piosenek świą-tecznych pochodzących z różnych czasów i kultur. Jednocześnie jest to również dobry mo-ment, by wysłuchać i zobaczyć zespoły muzyczne funkcjonujące na terenie gminy Węgliniec. Z każdym rokiem przybywa uczestników Przeglądu- w tym roku na scenie zaprezentowali się wykonawcy z siedmiu placówek.

Jako pierwsi wystąpili młodzi uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starym Węglińcu. Następnie bogaty repertuar kolędniczy zaprezentowały dwie grupy ze Szkoły Podstawowej w Czerwonej Wodzie. Uczniowie z tamtejszej szkoły, pod kierunkiem pani Beaty Smętek, coraz częściej i barwniej umilają śpiewem imprezy organizowane na terenie gminy. Wokaliści z Węglinieckiego Centrum Kultury i Scholii z Piasecznej, to weterani Przeglądów, bowiem mimo młodego wieku uczestniczą w nich prawie od początku prezentując co roku inny reper-tuar. Grupa wokalna „Stokrotki", to reprezentacja DK w Ruszowie, których rozpiętość wie-kowa wokalistek kształtuje się od lat 4 do 10 lat. I mimo tak młodego wieku bez tremy i wiel-kich pomyłek zespół zaśpiewał swoje pastorałki. Przy akompaniamencie gitar dwie kolędy wykonały reprezentantki DK w Starym Węglińcu, prezentując efekty prowadzonych zajęć instrumentalnych. Wokalno-instrumentalna reprezentacja gimnazjum w Węglińcu, to grupa młodych osób, która z własnej inicjatywy przygotowała świąteczny występ. Oprócz gry na gitarze, wokalu zaprezentowali Cichą noc za pomocą języka migowego.
       Śpiewanie kolęd i pastorałek to piękna polska tradycja, która, mam nadzieję, nigdy nie przeminie, ale zauważyć można, że zaprezentowany repertuar odbiegał od klasyki. To młode pokolenie śpiewa pastorałki współczesne, znane z telewizji i coraz rzadziej można usłyszeć tradycyjne Lulajże Jezuniu, czy też Bóg się rodzi!
Po zakończeniu prezentacji każdy z występujących otrzymał pamiątkowy dyplom z niewielką nagrodą finansową oraz słodycze. Dla wszystkich „młodych artystów", jaki i dla publiczności, przewidziany był poczęstunek przygotowany przez Radę Sołecką, Grupę Od-nowy Wsi i Stowarzyszenie „Moja Wieś Jagodzin", za co bardzo gorąco dziękuję. Serdecznie podziękowania również dla instruktorów, wychowańców, obsługi technicznej i innych, którzy zaangażowali się w przegotowanie IX Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek.

Zdjęcia z wydarzenia do obejrzenia na jagodzin.pl