Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Pod Pretekstem w Węglińcu"

PB290283 Medium 29 listopada w Węglinieckim Centrum Kultury odbył się koncert zatytułowany "Stare na nowo, czyli Pod Pretekstem na ludowo".
Zespół Pod Pretekstem powstał w 2008 roku prezentuje dolnośląską ludowość w ory-ginalnej gwarze na podstawie zbioru pieśni opracowanych i zgromadzonych przez Józefa Majchrzaka. Ich utwory można usłyszeć w nowej aranżacji, stworzonej przez młodych muzy-ków według ich własnych przemyśleń i pomysłów. Członków zespołu połączyła chęć wspólnej pracy i zabawy, a także zachwyt folklorem i zapalczywa chęć kultywowania polskich tradycji, a przede wszystkim pasja do muzyki. Zespół, to prawie rodzinny skład, bowiem tworzą go: Jowita Miter (wokal), Angelika Broniszewska (skrzypce), Marta Matyszczak (bas), Michał Matyszczak (akordeon), Rafał Broniszewski (perkusja).

Podczas koncertu zespół zaprezentował 12 utworów, m.in. takie, jak: Gra muzyka u Kurzawy, Porębiok, Wrocławskie zygary, A w Kluczborku nowy króm, W sodku w so decku, Kozira bych tańcowała, które zabrzmiały skocznie, ciekawie i melodyjnie. Odbiór zaprezen-towanych utworów przez węgliniecką, raczej nieliczną, publiczność był bardzo entuzjastyczny i serdeczny.

Można śmiało powiedzieć, że skład Pod Pretekstem to esencja młodości, niesamowitego ta-lentu, sztuki ludowej i folkowej energii.

PB290278 Medium      PB290280 Medium      PB290284 Medium